رسانه ها و انحرافات اجتماعی 17 ص ورد

مطالب دیگر:
📚دانلود تحقیق درباره ارائه راهكارهايي براي صرفه جويي در مصرف انرژي📚دانلود تحقیق درباره ارائه مدل شبيه سازي رايانه اي براي سيستم كنترل خودكار خشك كن خورشيدي📚دانلود تحقیق درباره ارائه مدل ارزيابي فني ـ اقتصادي احداث و بهره‌برداري از آزادراه‌ها و بزرگراه ها📚پاورپوینت مونتاژ مکانیکی📚پاورپوینت حفاظت صنعتی📚پاورپوینت برنامه ریزی تامین مواد📚پاورپوینت ایمنی و بهداشت در صنعت جوشکاری و برشکاری📚پاورپوینت ارگونومی در محل کار📚پاورپوینت نمودارهای زمان- دما- دگرگونی📚دانلود تحقیق درباره استفاده از مواد زائد در ساختار روسازي در اندونزي📚پاورپوینت درآمدی بر کامپوزیت کربن - کربن📚دانلود تحقیق درباره اتصال کامپيوتر به شبکه 📚دانلود تحقیق درباره برنامه اکسل 📚پاورپوینت انجماد فولاد📚پاورپوینت روش های پیشرفته آنالیز مواد📚دانلود تحقیق درباره لینوکس📚تحقیق درباره نرم افزار فلش📚دانلود تحقیق درباره اسرار پارتيشن بندي📚دانلود تحقیق درباره دستورهاي محيط FTP📚دانلود تحقیق درباره بررسی علل و عوامل اجتماعی و عاطفی در گرایش به اعتیاد در بین جوانان
در طول تاریخ، هر جامعه ای برای قاعده مندی رفتاراعضایش، هنجارهایی را تعریف و نهادینه كرده و آنها را به رعایت آن قواعد و هنجارها ملزم نموده و در برابر تخلف و سرپیچی از آنها نیز واكنش نشان داده و مجازات هایی را تعیین كرده است. متفكران اجتماعی و جامعه شن|لینک خرید فایل|اِن آی|2087047|nicedanesh
باری دیگر یکی دیگر از فایل ها با عنوان رسانه ها و انحرافات اجتماعی 17 ص ورد آماده دریافت می باشد برای دانلود به ادامه پست مراجعه نمایید.

در طول تاریخ، هر جامعه ای برای قاعده مندی رفتاراعضایش، هنجارهایی را تعریف و نهادینه كرده و آنها را به رعایت آن قواعد و هنجارها ملزم نموده و در برابر تخلف و سرپیچی از آنها نیز واكنش نشان داده و مجازات هایی را تعیین كرده است.

متفكران اجتماعی و جامعه شناسان نیز جهت كاهش هنجارشكنی افراد جامعه، به بررسی علل و عوامل مؤثر در انحرافات و بروز كجروی های اجتماعی پرداخته اند و در عصر ارتباطات به تأثیر رسانه ها و وسائل ارتباط جمعی در كنترل و یا گسترش انحرافات اجتماعی اشاره كرده اند. بر این اساس، تبیین كاركردهای مثبت و منفی رسانه ها در این زمینه ضروری می نماید. لذا محور بحث در این نوشتار توضیح و تبیین كاركردهای مختلف رسانه های جمعی در خصوص انحرافات اجتماعی می باشد. پیش از ورود در بحث، لازم است مفاهیم كلیدی به طور مختصر توضیح داده شود.

انحراف هر گونه رفتاری است كه با انتظارات جامعه یا یكی از گروههای مشخص درون جامعه منطبق نباشد. به عبارت دیگر" انحراف"، دوری جستن و فرار از هنجارها تعریف می شود.

انحرافات اجتماعی(1) دارای اقسامی از قبیل انحرافات نخستین( یعنی انحراف فرد به طور گذرا و تصادفی) و انحرافات ثانوی( یعنی منحرف شدن فرد از نظر عموم افراد جامعه) است و همچنین برای تبیین علل انحرافات اجتماعی نیز سه مكتب عمده پدید آمده است:

اول: مكتب زیست شناسی كه عوامل انحراف را در تركیب ناموزن كرموزوم های بدن شخص منحرف جستجو می كند.

دوم: مكتب روانشناسی كه انحراف فرد را بر اساس نقص شخصیت وی توجیه می نماید.

سوم: مكتب جامعه شناسی كه بیان می دارد رفتار انحرافی افراد متأثر از عوامل اجتماعی است، زیرا عوامل روانی بازتاب ساختارهای اجتماعی می باشد.

2-1) رسانه های جمعی

رسانه های جمعی(2) به تمام ابزارهای غیر شخصی ارتباط گفته می شود كه به وسیله آن، پیام های دیداری و یا شنیداری به طور مستقیم به مخاطبان انتقال می یابند، تلویزیون، رادیو، سینما، اینترنت، ماهواره و مجلات، كتب و... در زمره رسانه های جمعی محسوب می شوند.(3)

"ژودیت لازار" در مورد اهمیت و نقش رسانه ها می گوید: رسانه ها نقش های متعددی را در حیات اجتماعی به عهده دارند، از جمله اینكه صحنه ای را ایجاد می كنند كه حیات سیاسی در آن به نمایش گذاشته می شود، فرهنگ بال می گستراند، مدها جولان می دهند، سبك های تازه و هنجارهای زندگی رخ می نمایند.(4)

3-1) كاركرد

كاركرد(5) عبارت است از حاصل یا نتیجه نوعی وجود یا عمل( حركت) اشخاص یا اشیاء و از جمله پدیده های لمس ناپذیری چون الگوهای فرهنگی، ساختارهای گروهی و نگرش ها.

به دیگر سخن "كاركرد" به معنای نقش یا اثری است كه هر پدیده در زنجیره ای از پدیده هایی كه با آنها مرتبط می باشد، باقی می گذارد. دوركیم در كتاب تقسیم كار اجتماعی، كاركرد را در همین معنا بكار برده است.(6)

" ویلیام اسكیدمور" معتقد است بهترین راه برای فهمیدن این واژه، در نظر گرفتن آن به عنوان یك اثر است و فونكسیون هر عملی، اثر آن است.(7)

" مرتن" نیز كاركردهای اجتماعی را به كاركردهای آشكار و پنهان و كاركردهای مثبت و منفی تقسیم كرده است، تا این تلقی بوجود نیاید كه آثار اجتماعی یك رفتار یا نهاد اجتماعی، الزاما از آثار آشكار و مثبت جامعه حكایت می كند.

2- كاركردهای مثبت

بیان انحرافات اجتماعی از رسانه ها اثرات و كاركردهای اجتماعی مثبتی دارد كه به برخی از آنها اشاره می شود: